Nie taki Dress Code straszny.....

Aktualizacja: cze 3Oczekiwania kontra rzeczywistość


W internecie czy literaturze znaleźć można wiele definicji pojęcia "Dress code". Każdy specjalista ma swoją, odrębną wizję na ten temat. W moim przekonaniu jest to zbiór zasad dotyczących wyglądu na konkretną okazję. Inny dress code obowiązuje na weselu, a inny na imprezie integracyjnej, czy podczas ważnych negocjacji. Przecież nie pójdziesz w sukni balowej na spotkanie z kontrahentem, prawda? Mężczyźni mają łatwiej, bo ubrani w garnitur prawie zawsze będą dobrze wyglądać. No właśnie. Prawie. Ale o tym za chwilę.

Ktoś może powiedzieć : „No dobrze, ale w wielu firmach nie ma dress code”. Owszem jest, tylko mniej sformalizowany. Znajomość zasad dress code ratuje nas, gdy nie wiemy co założyć na bankiet, jak się ubrać na spotkanie z klientem, a także podczas bardziej prywatnych spotkań.


Wyobraź sobie sytuację, gdzie na wieczorne przyjęcie z klientem przychodzisz w dresach! Niedopuszczalne, prawda? Możesz być niemal pewien, że opowie o tej sytuacji co najmniej kilku ważnym osobom i będziesz uchodzić w towarzystwie za niechluja. Kobiety też w tej kwestii popełniają wiele błędów. Cekinowe czy brokatowe kreacje z przepastnymi dekoltami nie będą w dobrym guście.


A po co mi to?


Dress code chroni nas od takich gaf, które często mogą nas kosztować nawet utratę pracy. Poza tym stosowanie zasad dress code poprawia nasz wizerunek w oczach innych i jest wyrazem szacunku do naszego rozmówcy. Jeśli nasz wygląd zewnętrzny podkreśla nasz profesjonalizm i pewność siebie, to inni również odbierają nas jako autorytet w danej dziedzinie /sprawie. Niby nie szata zdobi człowieka, a jednak…. Trudno pozbyć się pierwszego wrażenia i to od niego zazwyczaj zależy nasza przyszłość.


"Ubieraj się tak, jakbyś miała dziś spotkać swojego największego wroga". Coco Chanel


Wyobraź sobie, że udajesz się po poradę do radcy prawnego, a tam za biurkiem siedzi facet ubrany w ortalionowy dres. Albo mniej drastycznie. Garnitur, który pamięta jego dziadka i koszulę, której daleko do świeżości. Co myślisz o takim człowieku? Nie masz ochoty uciec? Nie zastanawiasz się, czy aby na pewno dobrze trafiłeś? Czy nie zastanawiasz się, czy Twoja sprawa na pewno będzie należycie załatwiona?


Tak właśnie działa magia wizerunku. Zastanów się jak Ty jesteś postrzegany przez innych? Czy przypadkiem nie tracisz klientów/nie awansujesz przez to, jak prezentujesz się światu?


Zarezerwuj teraz pakiety biznesoweBierz przykład ze starszych


Mój Dziadek, pomimo tego, że był rolnikiem w małej wiosce na końcu świata (województwa ;)), podczas świąt i niedziel zawsze zakładał swoje najlepsze ubrania. Dobrze dopasowany garnitur i koszula były jego drugą skórą. Podczas upałów zaś nosił koszulkę polo i bawełniane spodnie. Do tego w tylnej kieszeni spodni zawsze nosił grzebień, aby poprawiać swoje ufryzowane włosy. Do tej pory lubię oglądać stare zdjęcia Dziadka, który wygląda niczym model w tym swoim charakterystycznym dress codzie. Pomimo zmieniającej się mody, nadal wygląda elegancko i męsko. Tym właśnie charakteryzuje się dobrze dobrany strój. Pomimo upływu czasu i różnorodnych trendów, ubiór powinien zdobić i podkreślać charakter osoby, która go nosi.


A Ty? Jak reagujesz na swoje zdjęcia sprzed 5/10/15 lat? Czy widać na nich coś, co Cię charakteryzuje? Czy wyszłabyś / wyszedłbyś teraz tak ubrana/ubrany na ulicę? Oczywiście ja też zaliczyłam kilka jeśli nie kilkadziesiąt wpadek modowych. Ale z biegiem czasu widzę, że te błędy były spowodowane brakiem wiedzy na temat swojego ciała i tego, jakie fasony i materiały mi służą.


Coś, co Cię wyróżnia


Wiedza na temat atutów swojego ciała jest niezbędna, jeśli chcesz budować świadomie swoją szafę i wizerunek. Dzięki temu nie będziesz wyglądać jak kolejna kopia "korpo szczurka" tylko jak profesjonalista pewny swoich mocnych stron. Na pewno nie raz przeglądałaś zdjęcia sławnych osób. Zauważyłaś, jakie są ich wyróżniki stylu? Co łączy stylizacje w jeden spójny styl? Małgosia Kożuchowska lubi oryginalne formy w jednolitych kolorach. Kasia Tusk kocha prostotę i minimalizm. Tamara Gonzales Perea z kolei to barwny ptak, którą charakteryzuje moc kolorów i wzorów. A jaki jest Twój wyróżnik? Co sprawia, że jesteś charakterystyczna/charakterystyczny i zapadasz ludziom w pamięć?


Zadanie na dziś - znajdź swój wyróżnik stylu, który sprawdzi się zarówno w pracy jak i w codziennych stylizacjach


Owocnych poszukiwań :)


Wszystkich, którzy chcą zadbać o swój profesjonalny wizerunek zapraszam na stronę stylistiqarte.com
7 wyświetlenia

Kontakt:

StylistiQ Arte 

tel: 665 830 790

kontakt@stylistiqarte.com

ul Niecała

62-800 Kalisz

Polska