Sesja zdjęciowa biznesowa

Aktualizacja: 10 sie 2020


Słyszysz: "Sesja zdjęciowa biznesowa" i myślisz: "sztywne, nadęte zdjęcia w białej bluzce". Też tak myślałam. Kiedyś. Zanim poznałam fotografów, którzy rozumieją moje potrzeby.


Trudny wybór


Od dawna wiedziałam, że potrzebuję dobrych zdjęć. W końcu jestem Stylistką, więc usługi przeglądu szafy, zakupów czy analizy kolorystycznej "sprzedaję" swoim wizerunkiem i zdjęciami. Oprócz tego, że muszę prezentować ciekawe stylizacje, to jeszcze zdjęcia muszą być dobrej jakości i oddawać mój charakter. I ten charakter właśnie okazał się najbardziej problematyczny ;)

Poszukiwania były długie i męczące. Godziny spędzone nad studiowaniem portfolio i opinii klientów, analiza cen i tego, co się za nimi kryje. Nie lubię spędzać czasu przed monitorem czy ekranem, więc była to droga przez mękę. Jedni fotografowie oferowali ładne zdjęcia studyjne, ale nie mieli w ofercie nic poza studiem. Nie interesowały mnie sztywne, wymuszone pozy przy ściance, więc decyzja była oczywista. Drudzy nie mieli studia w ogóle, działali tylko w plenerze lub u klienta (ocenę ich jakości i profesjonalizmu zostawię bez komentarza). Byli też tacy, którzy spełniali moje oczekiwania, ale musiała bym jechać na drugi koniec Polski, więc średnio mi się to opłacało. W końcu trafiłam, nawiasem mówiąc przez przypadek, na fotografów, którzy mieli podobną wizję zdjęć biznesowych, jak ja. Nareszcie ktoś słuchał moich potrzeb i nie skrzywił się na moje pomysły.
W poszukiwaniu inspiracji


Zanim poszłam na sesję dokładnie się przygotowałam. Podpatrywałam zdjęcia innych stylistek, a także kobiet sukcesu z innych branż. I to nie tylko polskich, ale też zagranicznych. Wybrałam 100 najlepszych ujęć i zaczęłam je testować przed lustrem. Obserwowałam moją postawę, mimikę, jak układa się strój, jakie kolory najlepiej podkreślają moją urodę i zwracają uwagę itp. Po takiej selekcji z setki inspiracji zostało jakieś 20 dopuszczalnych :) Ale dzięki takim ćwiczeniom wiedziałam, czego na sesji zdjęciowej nie robić. To bardzo ułatwiło zadanie, zarówno mi, jak i fotografom oraz oszczędziło mnóstwo czasu, pieniędzy i nerwów.Co chcesz pokazać?


Dlaczego wcześniej przygotowałam sobie inspiracje i pozy? Kupując sesję zdjęciową wybierasz pakiet o określonej liczbie zdjęć. Przygotowanie do sesji pomoże uniknąć sytuacji, w której "zmarnujesz" dużą część ujęć. Pozowanie wymaga skupienia i praktyki, wówczas będziesz wyglądać naturalnie na zdjęciach. Warto też wiedzieć, co chce się pokazać światu. Profesjonalizm, energia, atmosfera, klient docelowy, produkt/usługa, Twoje najlepsze strony, Twój wyróżnik stylu i charakteru. To tylko część tematów, o których powinnaś pamiętać przed sesją. Pomyśl, jak chcesz wykorzystać zdjęcia (socjal media, strona www, wizytówka, plakat, banner, roll-up) i poinformuj o tym fotografa. Profesjonalista podpowie Ci, jakie ujęcia najlepiej się sprawdzą na tło na Facebooku, a jakie na LinkedIn.Co z tym charakterem...?


Na początku wspominałam, że zdjęcia powinny odzwierciedlać charakter. Otóż nie jesteś towarem na półce, który jest bez duszy. Czy jesteś robotem? Jesteś składową wielu czynników. Jesteś istotą ludzką i wielowymiarową. Kreując wizerunek biznesowy warto podkreślać swoje człowiecze cechy. Radosny uśmiech, charakterystycznie dla Ciebie elementy ubrania, kolory, w których najlepiej się czujesz, tło i otoczenie, w którym lubisz przebywać to Twoi sprzymierzeńcy. To właśnie elementy odzwierciedlające Twój charakter.


Baw się dobrze


Pamiętaj - sesja biznesowa jest elementem budowania wizerunku, ale też dobrą zabawą. Nerwy i spięcie widać na zdjęciach - unikaj tego. Proponuję zorganizować mini pokaz mody w towarzystwie koleżanek i przetestować różne stroje. Koleżanki głosują, która stylizacja podoba im się najbardziej i tak wybierzesz 5 najlepszych. Pozy i miny też możesz ćwiczyć z koleżankami - gwarantuję, że będziecie się świetnie bawić :)

Jeśli okaże się, że w dzień sesji masz zły humor lub jesteś zmęczona lepiej przełóż sesję na inny termin. W takim nastroju nic dobrego z tego nie wyjdzie. Pamiętaj też o nawodnieniu i posiłkach - głodna będziesz poirytowana, a to z kolei odbije się na twojej twarzy. Polecam dzień wcześniej wybrać się na masaż lub zrobić maseczkę na twarz. Skóra będzie wyglądać młodziej i piękniej.


Teraz znasz już wszystkie moje sekrety dotyczące sesji biznesowych. Powodzenia w wyborze fotografa i baw się dobrze :)

22 wyświetlenia0 komentarz

Kontakt:

StylistiQ Arte 

tel: 665 830 790

kontakt@stylistiqarte.com

ul Niecała

62-800 Kalisz

Polska